הריון ולידה // הקשר בין אומגה 3 ורמת האינטליגנציה - אתר טבע

1-with-box

// הריון ולידה // הקשר בין אומגה 3 ורמת האינטליגנציה

02

הקשר בין אומגה 3 ורמת האינטליגנציה

3

מחקרים רבים בשנים האחרונות מוכיחים קשר ישיר בין צריכת אומגה 3 בתקופת ההיריון לבין רמת האינטליגנציה אצל ילדים. במחקרים ניתן לראות כי ריכוז גבוה של חומצת שומן אומגה 3 מסוג DHA בדם הטבורי ובחלב האם תורם להריון ממושך יותר, לשיפור ביכולות קוגניטיביות אצל הילדים, שיפור במדדי אינטליגנציה ואף לראייה חדה יותר. כמו כן מראים המחקרים כי צריכת אומגה 3 בתקופת ההיריון ואחריה בזמן ההנקה תורמת להתפתחות פסיכומוטורית ומנטלית טובה. חומצת השומן DHA חשובה מאוד לאורך שלבי התפתחות העובר בייחוד בהקשר של המערכת העצבית, מערכת איברי הראייה והמוח.

התפתחות המוח

חומצת השומן DHA שהיא ממרכיביה של אומגה 3 חיונית וחשובה לפעילות תקינה של ממברנות התאים. ישנה חשיבות רבה לנוכחות חומצת השומן DHA להתפתחות תקינה של המוח עוד משלב ההיריון וגם לאחר הלידה. בחודשים ה- 4-8 להיריון מתפתחים איברי הראייה, מערכת העצבים ותאי המוח וגוף העובר זקוק למינונים גבוהים של אומגה 3. אם המקפידה על צריכה יומית של אומגה 3 תעניק את הצריכה הנדרשת. מחסור בחומצות שומן אומגה 3 עלול להביא לבעיות כמו הפרעות קשב וריכוז, לקויות למידה, בעיות ראייה ובעיות התנהגות לכן ארגוני הבריאות העולמיים ממליצים לנשים בהריון לצרוך אומגה 3.

הישגים קוגניטיביים גבוהים

מחקרים רבים מראים קשר הדוק ומובהק בין צריכת אומגה 3 במהלך תקופת ההיריון ובזמן ההנקה לבין הישגים גבוהים במבחנים קוגניטיביים יחסית לילדים שצרכו חלב אם דל בריכוז אומגה 3. במחקרים נבדקו קבוצות גיל שונות החל מגיל שלושה חודשים ועד תינוקות בגיל תשעה חודשים ומחקרים אחרים הוכיחו את הקשר במבחנים קוגניטיביים שנעשו לקבוצות גיל מאוחרות יותר. התזונה בעולם המערבי לוקה בחסר ויש מחסור באומגה 3. השלמת התזונה ובהם החסרים של אומגה 3 חשובים להתפתחות נאותה של ילדים מבחינה בריאותית וקוגניטיבית.